technik Options

Wanna play?

Customize the header!

Test Vertical Rhythm?

موسسه آموزش عالی آزاد قابوسیه

درباره استان گلستان و شهر گرگان

 

 

گذری بر گرگان(استراباد)

معرفی  گرگان

گرگان مرکز ایالت تاریخی گرگان، شهری بزرگ و پیشرفته و مشهور بوده است که اکنون خرابه هایی از آن باقی است. در زبان پهلوی گرگان را ورکان (Vurkan) یا ورکانه یا وهرکانه و در زبان یونانی هیرکان یا هیرکانیا (Hyrcania) و در زبان عربی جرجان می‌گفتند. نام سرزمین وهرکانه در اوستا نیز ذکر شده است. داریوش دوم برای مدتی ساتراپ این استان بوده‌است.

شهر گرگان امروزی، همان شهر تاریخی اِستِراباد (استارباد یا ستاره آباد) است که پس از گرگان دومین شهر بزرگ ایالت تاریخی گرگان و استراباد محسوب می شده است. در دوره رضاخان پهلوی نام گرگان بر شهر استراباد نهاده شد و از لحاظ سیاسی با الحاق این ایالت با ایالت طبرستان، استان مازندران شکل گرفت تا این که در سال یکهزار و سیصد و هفتاد وشش شمسی ایالت تاریخی گرگان دوباره استقلال خود را این بار با نام استان گلستان بازیافت.

تاریخچه گرگان (استرآباد)

منطقه گرگان از مهم‌ترین منطقه‌ها، در زمینه تحقیقات و کاوش‌های باستان‌شناسی است. نخستین کاوش‌ها در حدود سال یکهزار و هشتصد و چهل و یک میلادی در زیر تپه‌ای مصنوعی در نزدیک شهر گرگان (تپه قلعه خندان) انجام شد که خزانه معروف استراباد در آن کشف شد. کارشناسان برخی از اشیای موجود در آن خزانه را که شباهت بسیار با کشفیات تپه حصار دامغان داشته متعلق به هزاره سوم پیش از میلاد و (متعلق به حدود پنج هزار سال قبل) دانسته‌اند. البته کشفیات باستانی اخیر در محدوده گرگان فعلی قدمتی بیش از این را برای زندگی مدنی مردم در این منطقه رقم زده است.  

تپه های تاریخی اطراف گرگان شهرت جهانی دارند. در اواخر قرن نوزدهم در محلی به نام خرگوش تپه در محدوده شهر گرگان امروز تحقیقاتی انجام شد و در سال هزار و نهصد و سی و یک نیز یک گروه آمریکایی از دانشگاه پنسیلوانیا به روستای معروف تورنگ‌تپه در بیست کیلومتری شرق گرگان رفته و به کاوش و بررسی پرداختند و به آثاری ارزشمند از تمدن قدیم در این منطقه دست یافتند. دو سال بعد یک گروه باستان‌شناسی سوئدی به منطقه گرگان آمدند و پس از مطالعه حوزه رودخانه قره‌سو یا سیاه آب در شمال گرگان اعلام کردند، بیش از سیصد تپه تاریخی در این منطقه وجود دارد.

در دوره ساسانیان دیوار تدافعی بزرگی در این منطقه از ایران ساخته شد که غرب ( از دریا) تا شرق استان فعلی گلستان را در بر می گرفت. این دیوار که میان باستانشناسان دنیا به مار سرخ شهرت دارد دیواری تدافعی است که سومین دیوار طولانی دنیا نیز محسوب می شود. این دیوار بزرگ در قرن پنجم میلادی تکمیل یافت و نشانه ای از صنعت پیشرفته تدافعی آن عصر را دارد.

با ورود اسلام و در سده‌های آغازین آن، شهرهای جرجان و استراباد از این ایالت مهد دانشمندان بزرگ آن دوران بود. عنصرالمعالی کیکاوس (از آخرین امیران آل زیار و نگارنده کتاب گرانقدر قابوس نامه) و عبدالقاهر جرجانی (صاحب تألیفات گرانبها در صرف و نحو و معانی و بیان عربی) در تحول ادبیات فارسی و عربی نقش مهمی داشتند. قابوسنامه را، همچنین، مجموعه تمدن اسلام پیش از مغول نام نهاده‌اند. در علم پزشکی نیز این منطقه سهم عمده‌ای در جهان اسلام داشته‌ به‌گونه‌ای که دو تن از معروفترین پزشکان ایران و جهان، ابوسهل مسیحی و سیداسماعیل (حکیم) جرجانی صاحب دایره‌المعارف ذخیره خوارزمشاهی، از این سرزمین بوده‌اند. میرداماد و میرفندرسکی، دو فیلسوف بزرگ و فخرآفرین جهان اسلام، نیز از این منطقه برخاسته‌اند.

از لحاظ سیاسی، گرگان مرکز قوم خوانین قاجاریه بود. در زمان قاجاریه ایران به چهار ایالت و دوازده ولایت تقسیم شده بود و منطقه یا سرزمین استراباد یکی از آن ولایات بود که به هشت بلوک یا هفت و نیم بلوک به نامهای انزان، سدن رستاق، استراّباد، شاهکوین و ساور، دهات ملک، کتول، فندرسک و رامیان، و کوهسار، و همچنین دو طایفه بزرگ ترکمن به نام‌های یموت و گوکلان تقسیم شده بود. هر یک از این بلوک‌ها را یک نایب‌الحکومه زیر نظر حکمران استرآباد اداره می‌کرد.

محلات قدیم گرگان     

استراباد در زمان قاجاریه دارای شش محله بزرگ به نام‌های دربنو، سرچشمه، میخچه گران، نعلبندان، سبزه‌مشهد و میدان بوده که دارای چندین محله فرعی مثل پاسرو، میرکریم، دوشنبه‌ای، شیرکش و... بوده‌اند. این شش محله و محلات فرعی هنوز هم به همین نام‌ها وجود دارند و اکثر مساجد و تمام تکایای قدیمی و معابد و زیارتگاه‌ها و مکان مذهبی شهر نیز در همین محلات قرار دارند که امروز بافت قدیم و معماری سنتی و تاریخی این شهر و بخش عمده‌ای از میراث فرهنگی این دیار را تشکیل می‌دهند. متاسفانه به دلیل بی توجهی متولیان، بخش اعظم بافت قدیم گرگان تخریب شده ‌است و این تخریب همچنان ادامه دارد.

در استراباد یا گرگان قدیم ذکر نام خانوادگی آنجنان مرسوم نبوده و مردم شهر همدیگر را با اسم و وابسته کردن این نام به نام پدر و یا القاب و عناوین شغلی و حرفه ای یا مذهبی نظیر حاجی ،کربلایی، مشهدی ، صدا می کردند بسیاری از ساکنان قدیمی شهر گرگان بمانند سایر مردم ایران از سال هزار و سیصد و چهارده به بعد پیرو مصوبه هیات وزیران که نظامنامه تشریفات رسمی القاب و عناوین را ابلاغ کرد صاحب شناسنامه و شهرت تازه خانوادگی گشته اند.

مناطق و اماکن تفریحی گردشگری گرگان

از مناطق تفریحی محدوده اطراف گرگان امروز می توان به جنگل ناهارخوران- جنگل النگدره – روستای زیارت- تپه هزارپیچ(تپه سروگله یا سوگله) - تپه زیباشهر- جنگل رنگو - منطقه شربت(شهر بت) روستای زیارت- کاروانسرای قزلق – جنگل توسکاستان- روستای شاهکوه و چهارباغ- جنگل شصت کلاته- سد نومل- جنگل قرن آباد- پارک قرق- آبشار زیارت- پارک شهر- کاخ موزه گرگان- موزه گرگان و ... اشاره کرد.  

از بلندترین ارتفاعات گرگان می‌توان به قله شاهواربا ۳۹۹۵ متر، گاوکشان ۳۸۸۷ متر، پیرگرد کوه با ۳۲۰۴ متر، تل انبار ۳۰۳۳ متر، زبله ۲۶۰۰ متر، قل بلاغ با ۲۴۴۸ متر و سردانسر با ۲۲۰۰ متر نام برد. از زیباترین مسیرهای کوهستانی نیز میتوان به مسیر سردانسر روستای زیارت به جهان نما ذکر کرد که در این میان می‌بایست از مسیرهای زیارت؛ سردانسر، قل بلاغ، مازوکش، ترکه میدان، النگ، چلستان، دورویه و او دره و سعداباد محله در چهان نما گذشت که مناظر بسیار دیدنی نیز در دشت جهان نما وجود داردکه در هر نوع آب وهوا و در هرفصل دیدنی است.

آثار تاریخی و میراث فرهنگی گرگان

از آثار تاریخی شهر گرگان (استراباد) می توان به این موارد اشاره کرد: مسجد جامع گرگان(دوره سلجوقی)، بقعه امامزاده نور، بافت تاریخی محله سرچشمه، خانه باقری ها، خانه تقوی ها، خانه های شیرنگی، مفیدیان، خراسانی و... ، تپه قلعه خندان، کاخ قاجار، مدرسه عمادیه، محلات تاریخی و تکایای دربنو، میرکریم، سبزه مشهد، میخچه گران، سرپیر و... .  

حمل و نقل

گرگان از طریق راه آهن سراسری به مازندران و تهران متصل است. راه آهن گرگان به مرز ترکمنستان و نیز گرگان به بجنورد برای اتصال به مشهد نیز در دست مطالعه و اجراست.

گرگان دارای فرودگاه بین المللی است و پروازهای منظم داخلی به مقصد شهرهای تهران، مشهد و زاهدان و نیز پروازهای برون مرزی به مقاصد عربستان و سوریه دارد.  
به علت وجود قومیت های مختلف در گرگان، سرویس های حمل و نقل زمینی نیز به بسیاری از نقاط کشور از این شهر برقرار است.

سوغات

از سوغات گرگان می توان به جاجیم، صنایع دستی، ماهی، خاویار، پنبه، حلوا اماج، نان شیرینی (زنجفیلی، نون عیدی، قُطاب، پشت زیک (کنجدی)، پادرازی)، قالی، قالیچه، پشتی ترکمنی اشاره کرد.

 

گالری تصاویر تصادفی قابوسیه

کارکنان و اعضای هیات علمی

Ghaboosiyeh Teachers and Faculty

اسامی کارکنان موسسه قابوسیه

1- محمد رخشانفر رئیس موسسه

2-  حسینی عضو هیات مدیره

3- خانم قادری عضو هیات مدیره 

4- مهدی کمال غریبی -حراست

4- محمد اکبری  - معاونت اجرایی

5- خانم دانشور -  مالی و اداری

6- شاهده نوروزی -  واحد حقوقی

7- خانم باقری - معاونت آموزش

8- سیاوش زاهدی - مدیر بازرگانی

9- خانم فرجی - مدیر دپارتمان مدیریتMBA , DBA   

10- خانم قربانی -کارشناس آموزش دپارتمان مدیریت

11- خانم صبوحی - مدیر دپارتمان معماری (طراحی دکوراسیون داخلی)

12-  خانم چناشکی کارشناس آموزش دپارتمان معماری

13- خانم مهدوی مدیر دپارتمان فناوری اطلاعات

14- مصطفی عابدینی - واحد آموزشهای الکترونیکی و مجازی

15- محمد سعد آبادی انتشارات قابوسیه

16-مهدی تیموری - واحد پشتیبانی 

17- انوش ضرغامی - مسئول امور فرهنگی 

18- قاسم نوری - واحد توسعه ارتباطات بازار

کلیه افراد مذکور طبق لیست بیمه تامین اجتماعی اعلام گردیدند .
 

 

معرفی موسسه آموزش عالی آزاد قابوسیه

 

معرفی موسسه آموزش عالی آزاد قابوسیه

قابوسيه به عنوان نهادي با تجربه، افتخار دارد که در بخش خصوصي براي اولين بار در استان شروع به تدوين و طراحي دوره‌هاي آموزشي در زمينه  مديريت و حسابداري نموده و توانسته با جذب اساتيد باتجربه، مرکز آموزش موفقي در ارائه خدمات به مهندسين و مديران در شرکت‌هاي داخلي راه‌اندازي نمايد و هم اکنون پس از گذشت هفت سال قدم در عرصه آموزش‌هاي آکادميک گذارده است.

چشم انداز، ماموریت ، اهداف و برنامه ها

    ماموريت ما برتري در امر آموزش، پژوهش، خدمات و توسعه حرفه اي و بهره گيری از تجهيزات پيشرفته فناوری اطلاعات و ارتباطات است 
    برگزاري دوره‌ها و سمينارها ی آموزشي در جهت بالا بردن توان علمي و تخصصي
    تدوين دوره‌هاي کاربردي در جهت پرورش مهارت‌هاي صنايع انساني و ايجاد محيطی پويا و کارآمد
    برگزاری دوره های بازآموزی حسابداري – مالي و بازرگاني
    مشاركت در ارتقاء سطح دانش و فرهنگ جامعه و بالا بردن و بهبود بخشيدن به کيفيت آموزشی
    حفظ و بهبود جايگاه به عنوان پيشرو در زمينه تحقيق بر روي مسائل مهم آموزشي که امريست حياتی
    ارائه شیوه های نوین آموزش مطابق با سرفصلهای تخصصی جهانی و متناسب با استانداردهای آموزشی کشور
    نظارت و بررسی بر عملکرد همه واحدها و در نظر گرفتن و در اولويت قرار دادن نظرات دانشپژوهان،کارکنان و اساتيد
    انتشار کتب علمي، تخصصي و ماهنامه و  انتشار الکترونيکی دروس آموزشی در قالب CD  و يا E-learning
    توجه به عملکرد کارکنان در برنامه های آموزشی و استخدام اساتيد مجرب و کار آزموده و ارزيابي و بهبود مستمر و ارتقاء کيفيت آنها
    اين موسسه باتوجه به اهميت يادگيري مادام العمر در جامعه جهاني، متعهدبه پرورش و تعالی دانشجویان متخصص مي باشد
    این موسسه در تمام برنامه ها و خدماتش در تلاش براي کسب برتري است و روح حرفه اي بودن را در ميان دانشپژوهان مي پروراند
    مطرح شدن به عنوان يک مرکز معتبر مشاوره و طراحي و اجراي برنامه هاي آموزشي تربيت نيروهاي متخصص با اهداف خاص سازمان سفارش دهنده.

   قراردادها و مجوزهای اخذ شده

قراردادها و مجوزهای اخذ شده

 

     داراي مجوز رسمي از وزارت علوم و تحقيقات و فناوري ( نمایش مجوز )

 •      مجوز برگزاری دوره های فراگیر پیام نور از وزارت علوم ( نمایش مجوز )
 •     دارای گواهینامه تایید صلاحیت آموزشی از شرکت گاز استان گلستان( نمایش مجوز )
 •     مجوز واحد فني و مهندسي سازمان صنايع و معادن( نمایش مجوز )
 •     دانشگاه جامع علمی کاربردی( نمایش مجوز )
 •     مجوز انتشارات از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی( نمایش مجوز )
 •     مجوز اعطای استانداردISO  و مشاوره مدیریت و بهبود کیفیت از صنایع( نمایش مجوز )
 •     مجوز از سازمان نظام صنفی رایانه ای برای تولید محتوای الکترونیکی ( نمایش مجوز )
 •     مجوز آموزش کارکنان دولت از استانداری گلستان ( نمایش مجوز )
 •     موافقت نامه اصولی وزارت کار و امور اجتماعی (نمایش مجوز )

    مزایا استفاده از دوره های موسسه

     سهولت گسترش سطح آموزش و هزينه پايين اين مرکز نسبت به سایر مراکز آموزش عالی
     راحتي و سهولت دوره ها و دسترسي به كليه آموزشهاي تخصصي و كاربردي
     ايجاد بستري مناسب جهت تغيير شيوه هاي آموزشي از روش سنتي به جديد
     تربيت نيروي انساني كارآمد جهت پست اجرايي – سازمان ها و نهادها و مدیران مراکز
     پايين آوردن هزينه هاي آموزشي وبالا بردن بهره وري جهت همه اقشار وسهولت يادگيري
     برگزاري كلاس و دوره هاي آموزشي برای شاغلین در روز های آخر هفته (پنج شنبه و جمعه )
     از ديگر مزايا اين مرکز برگزاري جلسات متعدد جهت رفع اشكال به صورت فوق العاده مي باشد
     كاهش شديد هزينه هاي آموزشي داخلی (پایین ترین هزینه های آموزش نسبت به سایر مراکز همتراز )
     پوشش استان و كشوري آموزش جهت تمامي مراكز شامل محيطهايي كه امكان دسترسي به آموزش را ندارند
     تحت پوشش قرار دادن كليه اقشار جامعه كه دسترسي كمتري به امكانات آموزشي دارند و داراي محدوديت زماني هستند
     سهولت در ايجاد دروس جديد و هماهنگ با نياز دانشجو و افزايش زمينه رقابت مراكز آموزشي وفرهنگي و بخشهاي خصوصي

     واحد مشاوره تحصیلی آنلاین

     اين واحد در واقع وظایفى را كه استادان مشاور در مرکز حضورى بر عهده دارند،در پایگاه اينترنتى، بصورت غير حضورى و از طريق شبكه، بر عهده دارد.
     و کلیه داوطلبان نيز می توانند به واحد مشاوره به صورت حضوری مراجعه کنند اين واحد نيز مستقيماً زير نظر معاونت آموزشى مرکز فعاليت خواهد نمود.

    واحد ارتباط با دانشپژوهان( CRM)

    کلیه تماسها و ورود ی ها در این سیستم مکانیزه ثبت می شود تا امکان ایجاد ارتباط مجدد راحت تر شود.
    هر فرد پس ثبت نام  وارد ليست   CRM(Customer Relationship Management) شده
    و يك استاد مسئول پيگيري و راهنمايي نام برده تا آخرين مبحث آموزشي و اخذ مدرك وی خواهد داشت .

    گروه تخصصی موسسه

   ایجاد کلوپ در رشته های تخصصی که شخص دانشپژوه مسئولیت آن را بر عهده دارند .
   این موسسه اقدام به تشكيل يك گروه فعال در پورتال تخصصی خود به منظور پيوند كليه دانشجویان بااساتید و ارتباط مستمر آنها با يكديگر نموده است.
  

   نکته : در این گروه اساتید مرکزو دانشجویان عضو می باشند و در صورتی که دانشجو سوالی داشته باشدمی تواند سوال خود را مطرح و پاسخ آن را از    اساتید مربوطه آنلاین دریافت کند

    انجمن متخصصين قابوسيه و سایت اختصاصی دانشپژوهان

   به کلیه دانشجویان موسسه یک فضا در پورتال شخصی مجتمع به صورت اختصاصی و رایگان اعطاء می شودکه می توانند کلیه سوابق تحصیلی ،شغلی      پژوهشی خود را در آن ایجاد کنند وامکان تعاملات اجتماعی با دوستان خود را داشته باشند ، امکان ارسال پروژه ها و مقالات خود و به اشتراک گذاشتن   فایل برای دانلود سایر دانشجویان و افراد و ارائه پروژه ها و محصولات خود در سایت از دیگر مزایای این سایت است .

    امكانات موسسه

 •   استفاده از بهترين تجهيزات آموزشی مطابق با سطح تکنولوژی امروزی و مطابق با استاندارد جهانی
 •   فضای آموزشی به متراژ 800 متر مربع در یک ساختمان 2 طبقه (ساختمان آموزش )
 •   امکانات (کافه تریا ، نماز خانه ، انتشارات ، کافی نت )
 •   کامپیوتر 35 عدد _ ویدئو پرژکتور 4 عدد _ کلیه سیستم های کامپیوتری مجهز به شبکه بی سیم Cisco _سرور _ اینترنت پرسرعت ADSL2
   

رئیس موسسه و هیات موسس

 

Dr.Mohammad Rakhshanfar chairman of Ghaboosiyeh Higher Education Institute

دکتر محمد رخشانفر رئیس موسسه آموزش عالی آزاد قابوسیه

 

http://www.ghaboosiye